25 Guenther Oettinger foto reuters RTXTE6U
25 Guenther Oettinger foto reuters RTXTE6U • Autor: Globe Media / Reuters

Polský návrh, aby evropské země vytvořily energetickou unii a společně se tak postavily tlaku Ruska při dodávkách plynu a ropy, Česko zřejmě podpoří. „Je tam řada technických otázek. Ale s podstatou návrhu souhlasíme,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že o tom osobně už dříve ujistil i polského ministra zahraničí Radosława Sikorského. O návrhu polského premiéra Donalda Tuska z letošního dubna jednala vláda minulý týden a debata bude pokračovat i v těchto dnech. Do Prahy totiž přijede eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger, který bude o energetické unii mluvit se členy vlády a představiteli energetických firem.

Přes obecný souhlas má český kabinet k polskému návrhu výhrady. Hlavní je ke klíčovému bodu, kterým je vytvoření jedné evropské agentury. Ta by exkluzivně sjednávala nákup ruského plynu i ropy pro všechny členy EU. Český stát totiž nemá na dodávky plynu i ropy  v tuzemsku přímý vliv, a nemůže tedy do jejich sjednávání mluvit. „Společné nákupy zemí EU by byly sice fajn, jenže v Česku je mají v rukou soukromé firmy. Takže jsme si řekli – pojďme najít řešení, aby to bylo pro tyto firmy dobrovolné a zároveň zajímavé. Aby prostě měly možnost spojit svou poptávku po surovinách a mohly dosáhnout jednáním s ruskou stranou nižší ceny,“ popsal vládní diskusi tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

titulka_kindle.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte