Česko si bude napříště volit hlavu státu přímo, tedy nikoli prostřednictvím parlamentu. I když je Respekt už po léta pro přímou volbu, minulý týden zazněl v Senátu hlas proti, který by rozhodně neměl zapadnout. Petr Pithart vystoupil s řečí, jež se řadí mezi to nejzajímavější, co tu za poslední léta na parlamentní půdě zaznělo, a vznesl řadu postřehů, o kterých by se měla vést diskuse.

Senátor Pithart mimo jiné řekl, že politici zavedením přímé volby de facto klamou voliče, protože „lidé si přímou volbu do značné míry přejí proto, aby to tady někdo dal konečně do pořádku. To se jim nemůže splnit.“ Důvod? Aby to fungovalo, museli bychom nalézt nového Masaryka, a navíc zavést prezidentský systém.

Pithart připomněl známý fakt, že zejména v čase bezprostředně po vzniku republiky v roce 1918 si Masaryk ukrajoval větší moc, než mu svěřovala ústava. Dodává ale méně tradovaný postřeh: „Co bylo a je dosud znepokojivé, je to, že to veřejnosti nevadilo.“ Senátor podotkl, že Václav Klaus se odmítá řídit ústavou už dnes – zamítá například přijmout odvolání ministrů nebo podepsat Lisabonskou smlouvu. Co teprve prezident, který bude mít přímý mandát od voličů? „Chtě nechtě z logiky nastavených malých pravomocí a volbami přidělené značné legitimity nastane dvojvládí,“ říká Pithart.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte