0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentář12. 2. 20125 minut

Volba prezidenta, církevní restituce a co s EU?

Česko si bude napříště volit hlavu státu přímo, tedy nikoli prostřednictvím parlamentu. I když je Respekt už po léta pro přímou volbu, minulý týden zazněl v Senátu hlas proti, který by rozhodně neměl zapadnout. Petr Pithart vystoupil s řečí, jež se řadí mezi to nejzajímavější, co tu za poslední léta na parlamentní půdě zaznělo, a vznesl řadu postřehů, o kterých by se měla vést diskuse.

Senátor Pithart mimo jiné řekl, že politici zavedením přímé volby de facto klamou voliče, protože „lidé si přímou volbu do značné míry přejí proto, aby to tady někdo dal konečně do pořádku. To se jim nemůže splnit.“ Důvod? Aby to fungovalo, museli bychom nalézt nového Masaryka, a navíc zavést prezidentský systém.

↓ INZERCE

Pithart připomněl známý fakt, že zejména v čase bezprostředně po vzniku republiky v roce 1918 si Masaryk ukrajoval větší moc, než mu svěřovala ústava. Dodává ale méně tradovaný postřeh: „Co bylo a je dosud znepokojivé, je to, že to veřejnosti nevadilo.“ Senátor podotkl, že Václav Klaus se odmítá řídit ústavou už dnes – zamítá například přijmout odvolání ministrů nebo podepsat Lisabonskou smlouvu. Co teprve prezident, který bude mít přímý mandát od voličů? „Chtě nechtě z logiky nastavených malých pravomocí a volbami přidělené značné legitimity nastane dvojvládí,“ říká Pithart.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc