5-kom2_n.jpg
5-kom2_n.jpg

Pokud místopředseda vlády a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra nic nepodepisoval, a dokonce ani nic nevyjednával, měl docela královské ministrování a místopředsedování. Neměl pod sebou žádné účetnictví a není vlastně zodpovědný vůbec za nic. Přitom moci a vlivu měl bezesporu hodně.

5-kom2_s.jpg
5-kom2_s.jpg
Tak to tedy zjevně v českém systému s ministry „bez portfeje“ a bez vlastního rozpočtu je. Podpis smluv ve finále spadá na Úřad vlády. To je první „systémová chyba“, která je jednou z příčin krize, jež kolem Vondry minulý týden vypukla. Lze si představit, že kdyby smlouvy podepisoval Vondra sám, dal by si větší pozor. Problémů je ale v aféře, v níž jde o velmi podezřelé nakládání s penězi na české předsednictví EU, ovšem víc.

 

Bez odpovědnosti

Na ministerstvu obrany si dnes Vondra počíná především jako jakýsi vrchní auditor: kontroluje zakázky, hledá rezervy v systému, nabourává zaběhané rozhodovací koridory a vazby. Podle všeho se upřímně snaží. S tím ovšem velmi kontrastuje to, že jako ministr pro evropské záležitosti a místopředseda vlády se pro změnu o náklady a účetnictví nezajímal vůbec. To je ale trochu – vlastně úplně – politika ode zdi ke zdi. Vláda, Vondrův úřad a on sám byli v jakémsi předsednickém rauši evropských bohů a ambiciózních ředitelů kontinentu. Vše bylo podřízeno tomu, že se musí všechno povést. Ač…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte