49-kom1_n.jpg
49-kom1_n.jpg

Novinová zpráva z minulého týdne: „Z diplomatických depeší zveřejněných na portálu WikiLeaks vyplývá, že francouzský prezident Nikolas Sarkozy předem pochyboval o schopnosti Česka zvládnout evropské předsednictví.“ A teď malý test čtenářské gramotnosti: Je zpráva důkazem Sarkozyho chorobné nedůvěry k Česku? Nebo si naopak francouzský prezident zaslouží jedničku z prognostiky a nahlas řekl jen to, co cítil přímo v Česku kde kdo? Anebo do třetice je pravda někde uprostřed a před sebou máme nanejvýš drobnou diplomatickou netaktnost?

49-kom1_s.jpg
49-kom1_s.jpg
Noviny, které zprávu přetiskly, vysvětlení nenabídly a v tom je jedno z hlavních úskalí aféry s únikem 250 tisíc amerických diplomatických depeší na WikiLeaks: jde o poměrně strohá, navíc subjektivní sdělení určená k dalšímu zpracování, která si v jejich syrové podobě může každý vysvětlovat, jak potřebuje. Přesto nejde nad poslední akcí z dílny WikiLeaks mávnout rukou, ovšem ani ji adorovat.

 

Řekni mi, co se říká

Narodit se s angličtinou jako rodným jazykem je něco jako vyhrát v loterii: štěstí to sice nikomu automaticky nepřinese, život ale může být o něco snazší. Teď ovšem vidíme, že i tahle výhoda má odvrácenou stranu. Zatímco Rusko nebo Čína se kvůli svým jazykům do hledáčku editorů z WikiLeaks zřejmě hned tak nedostanou, Spojené státy naopak obecně sdílená řeč a pozice supervelmoci vystavily problému, s…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte