Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Lesy patří podnikatelům

Česko, jako už několikrát v posledních dvaceti letech, vede zásadní diskusi o podobě svých lesů. Nový ministr zemědělství Ivan Fuksa posvětil před volbami zavrhovaný plán, v němž se zásadně omezuje možnost malých firem těžit ve státních lesích. Současně s tím ministerstvo opět navrhuje velmi sporný prodej státního dřeva. Jde o zdánlivě odborný spor, zda stromy prodávat hned po pokácení („na pařezu“), kde – zjednodušeně řečeno – rozhoduje o kvalitě a ceně kupovaného dřeva těžař a zákazník, nebo tzv. na odvozním místě, při čemž si kontrolu nad kvalitou a cenou nechávají až do prodeje samotné Lesy ČR.
Už roky se hovoří o tom, že právě prosazování „pařezu“ spojené s nedokonalou kontrolou tohoto prodeje stojí státní podnik miliardy na úkor několika neprůhledných soukromníků, kteří je mohou následně používat ke korumpování tuzemských politiků. Minulý týden proto vzbudil rozruch článek respektovaného zemědělského analytika PETRA HAVLA, který se právě neprůhledného „pařezu“ zastává.

42_R43_10_n.jpg
42_R43_10_n.jpg

42_R43_10_s.jpg
42_R43_10_s.jpg
Lesy ČR dlouhodobě prosazují model prodeje dřeva, který řada odborníků tvrdě kritizuje kvůli neprůhlednosti a korupčnímu potenciálu. Proč ty kritické hlasy opomíjíte?

Jejich argumenty byly shledány nevěrohodnými. Byla tu studie pana Dolejského, kterou sice schválili poslanci, rada národního lesnického plánu o ní ale řekla, že není pravdivá. Je to mlžení, které se tu odehrává ve všech médiích, autoři názorů podporujících prodej na odvozním místě jsou poměrně mediálně šikovní.

 

Hovořím například o studiích konzultantské společnosti AT Kearney, tuzemských ekonomů i pražské zemědělské univerzity. To nejsou zpochybněné studie. Stejně navíc mluví i srovnání z konkrétních míst v terénu.

Tyhle studie jsem neviděl. Nechal jsem si ale udělat hloubkovou analýzu, která pracuje s čísly už od roku 2000 – s náklady, výkony atd. Jsou to data zevnitř Lesů ČR ze zdroje, jejž nemůžu jmenovat. Jsou to čísla, která podle mě nemůže mít někdo zvenčí k dispozici. A z nich je to úplně jasné.

 

Ta vaše studie pracuje s čísly od anonymního zdroje z Lesů ČR?

Ano. Sice té problematice nerozumím dokonale, ale nechal jsem si ta čísla rozklíčovat a jednotlivé položky vytáhnout. Je to z toho jasné.

 

Jinými slovy je to studie od samotných Lesů ČR.

Z jejich…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte