67_R41_2010_n.jpg
67_R41_2010_n.jpg

67_R41_2010_s.jpg
67_R41_2010_s.jpg
Když Anthony Clive Morgan pustil v říjnu 2009 do světa tiskovou zprávu o svém podnikatelském nápadu, psala o tom snad všechna internetová anglosaská média. Řada komentátorů mluvila o špionážních hrách a společnosti založené na sledování svých občanů. Organizace zabývající se ochranou lidských práv začaly bít na poplach. Morgan se stáhl, ne však na dlouho. Minulý týden službu nazvanou Internet Eyes (internetové oči) skutečně spustil.

Morganův systém by měl netradičním způsobem pomoci chytat zloděje v obchodech, na benzinových pumpách a dalších veřejných místech. Nenechavce se už nesnaží odhalit ochranka či policie, ale dobrovolníci, kteří přes internet sledují záběry průmyslových kamer. Za možnost hledět na svět „internetovýma očima“ jsou dokonce ochotni platit.

„K vyřešení jednoho případu krádeže musejí policisté průměrně sledovat asi tisíc průmyslových kamer ročně,“ popisuje úskalí dosavadních metod Mick Neville, jeden z vedoucích úředníků londýnské metropolitní policie. V Londýně jsou přitom nainstalovány více než čtyři miliony těchto kamer, které hlídají prostory v obchodech, bankách, na ulicích či nádražích. Nevillův výrok prozrazuje jednu zásadní slabinu dosavadního systému: ačkoli se osobní data v Británii sbírají a skladují v nebývalém množství, jejich zpracování je technicky velmi náročné a policie na ně nestačí.

Morganova firma Internet…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte