Přijet do nejvýznamnějšího brazilského města São Paula po čtyřech letech je šok. Tak především jsou znovu vidět domy. Zákon na odstranění billboardů ve městě zatnul tipec blikajícím neonům, reklamám na zmrzlinu a věčně se loupajícím fotkám spodního prádla. Jako bonus je v tradičních čtvrtích mnohem více pěších zón a přes den minimum kamionů na hlavní tepně. Na tu teď podle jiného zákona mohou kamiony jen v nočních hodinách. A světe div se, v barech a restauracích se nesmí kouřit. Překvapení, která by člověk očekával spíš ve Skandinávii.

Jediné tváře, které mohou podle zákona vyhlížet z fasád, jsou tváře politiků. Nejvíce se v těchto dnech na plakátech culí dvě ženy a jeden muž – Dilma Rousseffová (62), Marina Silvaová (52) a José Serra (68), kandidáti na post hlavy brazilského státu. A mají se proč usmívat. Pátá největší země světa má za sebou téměř patnáct let stability a osm dlouhých let ekonomického růstu kolem 4–5 %. Země má dostatek zemědělských plodin, je téměř soběstačná energeticky, začala těžit podmořskou ropu a vyváží vysoce ceněné autobusy, letadla, ale i menší spotřební zboží. Z brazilského realu se stala jedna z nejsilnějších měn oblasti. I české firmy sem začínají vyvážet součásti letadel, pneumatiky, postele do nemocnic nebo pomáhají Brazilcům čistit vodní zdroje.

Když před osmi lety nastupoval do úřadu prezident Luiz Inácio Lula da Silva, panovaly obavy z jeho nízkého vzdělání a odborářské minulosti. Pokud by mu dnes…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte