Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

První špatnou zprávou je, že komisař pro měnové věci Oli Rehn představil zatím to jediné, co se v EU a eurozóně dohodlo ve věci zlepšení ekonomického vládnutí. Je to reforma Paktu stability a růstu, která zpřísňuje sankce pro rozpočtové hříšníky. Pokuty budou ve výši 0,2 procenta HDP pro ty, kdo porušují stropy schodku, dluhu apod., ale nově tu bude pokuta ve výši 0,1 procenta HDP pro ty, kteří nebudou respektovat různá doporučení komise ve věci zvýšení konkurenceschopnosti a produktivity.

Takže pakt, který vlastně nikdy nefungoval a nedodržovaly ho ani velké státy, když se jim to nehodilo, bude ještě zpřísněn.

Představa, že nějaký stát v problémech bude schopen zaplatit pokutu, je iluzorní. Když pomineme, co to udělá politicky, lze si představit, že na takový stát hned zaútočí finanční trhy a bude tu další krize a další zpřísnění pokut, které nikdo nikdy nezaplatí.

Ve světle řecké krize měla eurozóna možnost začít budovat instituce normální měnové zóny: ministerstvo financí, společné daně a dluhopisy. Tato možnost bohužel zůstala nevyužita. Evropa se příliš spoléhá na fond finanční stability, který dostal od všech agentur skvělý rating. Snad si ale ještě pamatujeme, kdo dostával skvělý rating ještě v srpnu 2008.

• Další špatnou zprávou je, že očekávání nákupních manažerů v eurozóně se prudce zhoršuje, a to jak v průmyslu, tak ve službách. V průmyslu jsou očekávání na nejnižší úrovni za posledních…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte