68C-varianta_R37_2010_n.jpg
68C-varianta_R37_2010_n.jpg

Když něco vyrábíme, nepotřebujeme lidi, stačí nám počítač a tiskárna. Jen sedíme na gauči a hrajeme si. Něco navrhneme, a když se nám to líbí, tak si to vytiskneme,“ takhle Janne Kyttanen představuje svoji firmu Freedom of Creation, která produkuje lampy, drobný nábytek, šperky. Na veletrzích designu o ně bývá zájem, také v květnu na akci Designmei v Berlíně. Byly tu lampy vyskládané z průsvitných šupin do tvarů připomínajících vesmírné šišky. Stolička jako z několika vrstev krajky. Sandály jako pro Venušanku, na zemi se dají také nosit, ale jen se sebezapřením. To vše vytištěné na počítačové tiskárně, jenže trojrozměrné, technologií, která se nazývá 3D tisk. Znamená to, že přístroj zvaný prostě tiskárna výrobek vystaví vrstvu po vrstvě na základě vložených dat.

68A_R37_2010_n.jpg
68A_R37_2010_n.jpg
 

Pětatřicetiletý Kyttanen má vlastnosti pravého Fina: je urostlý a blond, má cit pro design a nehodlá zůstat doma ve finských lesích. Své myšlenky chce hlásat světu a už se dostal na stránky řady velkých světových médií. Jeho ústřední teze zní: „Věříme, že v budoucnosti budou výrobky putovat po internetu tak, jako se dnes distribuuje hudba, filmy nebo fotografie.“ Místo kamionů a kontejnerů se zbožím budou po světě putovat jen balíky dat. V každé domácnosti, nebo alespoň v každé ulici bude 3D tiskárna a tam si pak zákazník z doručených dat vytiskne výrobek. Bude si ho moci také libovolně upravit, změnit…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte