braun.jpg
braun.jpg • Autor: Respekt

S tou přihláškou neváhala Arnoštka Ženčáková ani vteřinu. „Na vsi bývá i čtrnáct velkých událostí do roka, a když se sál osvědčí, přibudou další. Mělo by to být srdce celé obce,“ rozpřahuje ruce v přízemí právě rekonstruované budovy starostka Vysokých Studnic, čtyřsethlavé vesničky nedaleko Jihlavy. V útrobách stavení, na které je paní Ženčáková tolik hrdá, už dnes sídlí mateřská škola a na podzim, kdy mají dělníci dokončit zbytek prací, se v přízemí otevře i restaurace s pódiem a parketem. Na toto finále, které by mělo rozhýbat život v obci, čekala paní starostka dvanáct let. „Peněz nemáme nazbyt, ale od chvíle, kdy jsme tu budovu dostali od bývalého JZD, jsem doufala, že to dáme nějak dohromady,“ říká a ukazuje k rozpadajícím se chodníkům a špatně záplatované silnici lemující obecní úřad. Kvůli vysněnému kulturnímu centru, jehož cena se dodnes vyšplhala na patnáct milionů, nezbývají Vysokým Studnicím v posledních letech peníze prakticky na žádné další investice. Radnice si dokonce musela vzít čtyřmilionový úvěr a za další dva miliony prodat plynárenské firmě RWE Transgas obecní plynovod.

18_R31_2010.jpg
18_R31_2010.jpg

To všechno prý za ten velkolepý cíl stojí, nicméně v jednom ohledu paní Ženčáková neskrývá rozdurděnost. Jednu chvíli si totiž dělala naději, že obec opraví kulturní dům bezbolestně – za peníze z eurofondů. „Ty dotace se mi zdály jako skvělá šance šitá pro…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte