19A_R28_2010_n.jpg
19A_R28_2010_n.jpg

V těchto dnech se na Pražském hradě objeví patnáct mužů v černých oblecích a po formálním prezidentově požehnání dostane Česko novou vládu. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se dohodla na programu a mluví o revolučních změnách od zkrocení nebezpečného zadlužení, přes vymýcení korupce až po zajištění energetické nezávislosti země. Zní to skvěle, jen kdyby ze smělých plánů – řečeno s Karlem Schwarzenbergem – nevykukoval jeden „čertík“ za druhým.

19A_R28_2010_s.jpg
19A_R28_2010_s.jpg

Pozor, bude reforma

Kromě již probraného skandálu, že premiér nepozval do svého týmu jedinou ženu, je na začátek nutné zdůraznit, že Nečasův tým sám sebe označuje jako „vládu rozpočtové odpovědnosti“. Právě zadlužené veřejné finance jsou dnes tématem číslo jedna a nad jiné z nich vyčnívá důchodová reforma. Současný systém penzí veřejným rozpočtům zatápí už dnes – důchodový účet, přes něž se peníze přerozdělují penzistům, se propadá do stále většího minusu. A stát si tedy musí na důchody půjčovat. Demografická vize budoucnosti, v níž na stále více důchodců vydělává stále méně lidí, přitom slibuje solidní drama.

Pro ty, kdo už roky volají po urychlené změně, má trojkoalice jasnou zprávu: důchodová reforma bude. „Je to klíčový úkol této vlády,“ prohlašuje rázně premiér Petr Nečas. A experti tomu věří. „Šance, že to tato vláda skutečně udělá, je…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte