Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Válka Alana Copea

51_alan_R11_2010_n.jpg
51_alan_R11_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Už na úspěchu knih Maus Arta Spiegelmana nebo Bezpečná zóna Goražde Joe Sacca se ukázalo, že komiks dokáže zprostředkovat vážné téma holocaustu, respektive války stejně silně jako film nebo klasická próza. Možná je to tím, že komiks vyžaduje aktivní spolupráci čtenáře, protože způsob jeho vyprávění spočívá v zamlčování, ve formě zkratkovitých sekvencí, které si čtenář musí domýšlet a pospojovat. Sugestivní síla vyprávěného roste až v jeho fantazii. Do společenství takových příběhů teď vstupuje životopisný příběh Alana Copea, amerického vojáka, který za druhé světové války bojoval v Evropě, v květnu 1945 se dostal až do Československa a nakonec se usadil ve Francii. Jeho osud vykreslil Emmanuel Guibert v knize Alanova válka, jejíž první díl právě vydalo nakladatelství Meander.

51_alan_R11_2010_s.jpg
51_alan_R11_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Emmanuel Guibert vystavěl příběh Alana Copea zvláštním způsobem. V předmluvě píše, že ho uhranul způsob jeho vyprávění, které si pět let nahrával na diktafon a při kterém začal automaticky kreslit první skicy. I při malbě se tedy snaží zachovat jeho přirozený způsob evokace vzpomínek, nechá se vést tokem jeho řeči – respektuje jemné epizodické odbočky vojákovy paměti, vykreslení zdánlivě banálních detailů nebo mikrohistorek. To se odráží dokonce i v Guibertově zvláštní malířské technice „vodou směřované tuše“ – obrysy tváří hlavních postav a scén nejprve vykreslí čistou…

2010_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte