2009-363-mobr-mrak.jpg
2009–363-mobr-mrak.jpg • Autor: Respekt

2009-363-vobr-mrak.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Ve světě počítačů to zatím fungovalo jednoduše: Chcete vybavit svůj počítač novým programem? Jdete do obchodu, koupíte si duhovou disketu s aplikací tipu MS Office nebo Norton antiviru a nainstalujete ji do počítače. Tento model ale začíná patřit historii. Duhový disk, kterým dříve snažení autorů softwaru končilo, se dnes mění v počátek. Zisk se dostane k výrobci až poté, co začne zákazník software používat. Peníze tedy nepoplynou za produkt, ale za služby – a ty budou schované v mraku. Komu bude patřit největší mračno, vyhrává.

Zrodil se mrak

Že se věci důležité pro budoucnost počítačového trhu přesouvají do oblak, potvrdila už v březnu 2007 firma Dell, jeden z největších výrobců počítačů na světě, když se pokusila zaregistrovat pojem „cloud computing“. Nepodařilo se, protože již v té době na stejné věci s podobným názvem pracovala většina konkurence. Proč mrak? Pro uživatele to zřejmě nejvíce vystihuje přesun dat a služeb z jeho stolního počítače na internet (do mraku). Protože ale všichni vědí, že „v nebi“ se jen tak nepovalují prázdné harddisky, data uživatelů se z osobních počítačů přesouvají na servery IT korporací, kde budou uložené a přístupné odkudkoli (viz rámeček Soukromá oblaka). Výhodou tohoto přesunu je to, že jako uživatel člověk už nikdy nic nezapomene, vše – data, fotografie, hudba, dokumenty, tabulky, atd. – mu bude k…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte