Na pomoc milionům lidí, pro něž je ranní probuzení surovost a vstávání akt svízelný, ba zraňující, spěchají výrobci „chytrých budíků“. Lékaři tyto přístroje přímo nezatracují, ale ani jim příliš nevěří. Přesto stojí za pozornost – i jako milník digitální doby: poté, co nám mnoha mimořádně složitými přístroji zjednodušili bdění, vstupují inženýři na posvátné území říše snů.

Nejpropracovanější z nové kategorie výrobků Zeo Sleep Monitor je oblá krabička s decentním černobílým displejem. Snadno byste si ji na nočním stolku spletli s běžným radiobudíkem, kdyby k ní nepatřil dobíjecí stojánek na elastickou čelenku se senzorem. Ten celou noc měří elektrickou aktivitu mozku. Spáč si jej připevní na čelo (senzor komunikuje s přístrojem bezdrátově) a ráno už si na budíku může prohlédnout podrobnou statistiku: jak dlouho před usnutím „počítal ovečky“, kolikrát za noc se probudil, kolik hodin či minut strávil v REM fázi, při níž odpočívá mozek, a kolik v hlubokém spánku, kdy se regenerují svaly. Asi nejpraktičtější funkcí je avizovaná schopnost probudit člověka – třeba i pár minut před nastaveným časem – ve fázi lehkého spánku, takže není po procitnutí tak rozmrzelý a dezorientovaný.

Nasbíraná data lze nahrát na internet, analyzovat a porovnávat s průměrem. Je také možné vyplnit dotazník s otázkami jako „Kdy jste si dnes dali poslední kávu?“. Počítačový program se pak pokusí odhalit příčiny nespavosti.…

2009_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte