2009-747-mobr-61AR152009n.jpg
2009–747-mobr-61AR152009n.jpg • Autor: Respekt

2009-747-vobr-61AR152009.jpg
Fotografie: Jednou na náš portrét přispěje Spolková republika. – Autor: IMDB/OUT NOW • Autor: Respekt

Producent Bernd Eichinger se nebojí pouštět do filmů o postavách, které sice měly na chod dějin výjimečný dopad, nicméně pomníky se jim za to na náměstích stavět nebudou. Po úspěšném ponoru do duše poraženého Adolfa Hitlera v Pádu třetí říše (2004) si pro další snímek Baader Meinhof Komplex vybral příběh o vzestupu a pádu ultralevicové teroristické Frakce Rudé armády. Už podruhé se tak prezentuje jako kronikář novodobých německých dějin a bořitel některých mýtů s nimi spojených.

Stávka za další náboje

Tvůrci v čele s režisérem Ulim Edelem si na sebe naložili nelehký úkol: na ploše celovečerního filmu srozumitelně odvyprávět děj klenoucí se od brutálního potlačení studentských protestů proti návštěvě íránského šáha v Západním Berlíně v červnu 1967 až po sebevraždy vůdců první generace RAF v říjnu 1977. Rozmáchlé vyprávění se až pedantsky drží historické autenticity. Dějem proto prochází množství epizodních postav, ale psychologického prokreslení se dočkala pouze ústřední trojice.

Gudrun Ensslinovou (Johanna Wokaleková) pohání kromě antikapitalistického vzteku vzdor vůči otci – známému knězi. Ten při soudním jednání v pionýrských začátcích ozbrojené skupiny glosuje reportérovi výstižně svůj pocit, že jeho dcera se dostala do „euforické seberealizační extáze“. Trochu záhadou zůstávají příčiny přerodu časopisecké komentátorky Ulrike Meinhofové (Martina…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte