2009-603-mobr-prehrady.jpg
2009–603-mobr-prehrady.jpg • Autor: Respekt

2009-603-vobr-26AvelkaR122009.jpg
Fotografie: Letos jde o normální jarní tání. (Hráz na Orlické přehradě) – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Povodně jsou tady! Řeky se zklidnily. Řeky se plní po okraj. Praha se připravuje na záplavy. Na horách roztála miliarda kubíků sněhu. Když nezaprší, povodně nebudou. Povodně už nehrozí. Zhruba takhle vypadala v médiích zatím poslední povodňová vlna v Česku. Jarní voda byla nakonec navzdory dramatickým titulkům mírná: voda zatopila pár desítek sklepů, rychle klesla a meteorologové slibují, že pro tentokrát je nebezpečí pryč. Češi jsou po katastrofálních letních povodních z let 1997 a 2002 na zprávy o vodě citliví. Potíž je, že kromě těch, kdo začátkem března viděli na vlastní oči vodu opouštějící koryto Sázavy, Dyje nebo Moravy, zůstává většina lidí bez jasné informace. Hrozí nám záplavy? Nebo je to zase jen planý poplach?

Na hraně

Při troše rozkolísanosti se mohlo zdát, že povodňová vlna se valí i na Prahu – jako první signál pro zvýšenou ostražitost posloužilo uzavření slavných protipovodňových vrat na Čertovce. O pár desítek kilometrů proti proudu byl ale klid. Na největší vltavské přehradě Orlík nic ani náznakem nepřipomíná hektickou atmosféru příprav na hrozící nebezpečí, natož obrázky rezignace před valící se vodou z roku 2002.

„Tehdy jsme na hrázi samozřejmě stát nemohli, otevřeli jsme všechno, kudy se mohla voda valit, a pak už jsme mohli jen čekat. A stejně nám pak vyčítali, jak jsme na ně mohli tu vodu pustit. Ale tahle přehrada umí zadržet…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte