2008-2524-mobr-55AR472008n.jpg
2008–2524-mobr-55AR472008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2524-vobr-55AR472008.jpg
Fotografie: Snad dokážu něco sdělit. – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Jaké to je vyrůstat na hradě? Podobně položená otázka v Česku, jež přišlo o svou šlechtu již před dávnými lety, na první pohled nemá smysl. Při setkání s básníkem a prozaikem Markem Šindelkou (1984) se však neodbytně vnucuje. Díky svým rodičům kastelánům (především matce, otec mu záhy zemřel) prožil dětství a dospívání na hradech Svojanov a Křivoklát. „Nebylo to vůbec nic zvláštního, když v takových prostorech žijete odmalička,“ říká student kulturologie, který v roce 2006 obdržel za svou básnickou sbírku Strychnin a jiné básně cenu Jiřího Ortena a letos v říjnu mu vyšel první román Chyba.

„Člověk to zkrátka bere naprosto samozřejmě, mít svůj hrad. Taky k němu máte jiný vztah než obyčejný návštěvník, neboť tajemství zakázaných komnat pro vás neplatí,“ dodá a podle výrazu ve tváři se právě přenesl do časů, kdy jako kluk spolu s bratrem a kamarády prolézali veřejnosti uzavřený pivovar na Křivoklátě, šermovali na zšeřelých půdách starého hradu, šplhali po jeho střechách, podnikali výpravy do tajuplných sklepení.

Tajuplná je i Šindelkova próza Chyba. Detektivní zápletkou s milostným příběhem prosakuje atmosféra hororu, sny se mísí se skutečností, úzkostné vzpomínky s akčními scénami. Autor však vehementně popírá vliv či inspiraci hradními zážitky. „Je to fabulace. Dlouho jsem o ději i postavách přemýšlel, studoval…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte