Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Prvních 15 minut

Nebýt laskavá

Hanu, která si k mediální komunikaci přibrala psaní jako druhý předmět, učili Daniela Fišerová, Vladimír Křivánek či Pavel Kosatík.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Žili jsme v totální despocii. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Žili jsme v totální despocii. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Několik dní po našem setkání přichází od Hany e-mail. Začala číst Temnou lásku Alexandry Berkové a má pocit, jako by to napsala sama. Je jí hrozně líto, že se s nedávno zemřelou spisovatelkou už nebude moci seznámit.

„Vychladlá cítí všechny kusy svého světa, jak lezou všude po stěnách a chtějí ven.“ Prvotina a zároveň diplomová práce Hany Novákové (1981) Eana místy Berkovou hodně připomíná. Neorganizovaný, spádovitý text je založen na intimních vjemech ženy, která prožívá svět kolem sebe jako vlastní tělo. Pokouší se určit své hranice a místo, ale vždy znovu se propadá do chaosu očekávání a frustrací, které ji pohlcují.

Je těžké uvěřit tomu, že Berková neměla na její psaní žádný vliv. O to víc, že vystudovala Literární akademii, kde tato impulzivní feministka vedla katedru tvůrčího psaní. Ale je to tak. Hanu, která si k mediální komunikaci přibrala psaní jako druhý předmět, učili Daniela Fišerová,Vladimír Křivánek či Pavel Kosatík, ale Berková ne. „Vyhýbala jsem se jí, protože jsem slyšela, že nutí lidi psát, jako píše ona.“

Eana s podtitulem „esej v próze“ měla být původně odbornou prací na téma prožitku ženského těla v medializovaném světě. Během úvodních rešerší ale Hana zjistila, že tak intimní námět nemůže zpracovat jinak než…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.