2008-1783-mobr-kamery-org..jpg
2008–1783-mobr-kamery-org..jpg • Autor: Respekt

2008-1783-vobr-27trebicR332008.jpg
Fotografie: Vědět, odkud ty rány jdou, a připravit se na ně. (Ryneš před svým domem) – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Po malebných ulicích Třebíče chodí ležérně s rukama v kapsách. Kolemjdoucí mu přátelsky kynou, ale v těch kapsách se skrývá nervový paralyzér z výzbroje izraelské armády. Není to jen chlapácké gesto – šéf Horáckých novin František Ryneš (58) o tom ví své. Svými články, v nichž kritizuje podezřelé obchody třebíčských radních, získal řadu sympatizantů, ale i nepřátel. Nechme stranou, že ve sporu není úplně nezaujatý, jeho manželka je opoziční zastupitelka a jemu samotnému někteří místní vytýkají neprůhlednou privatizaci Horáckých novin.

Pro náš příběh je důležité, že metody jeho oponentů překročily mez názorového sporu. Dostává výhrůžné esemesky, někdo mu rozbíjí dlažebními kostkami okna, a jednou ho dokonce dva muži zbili a hodili do řeky. Když se nervózní muž rozhodl bránit sám, čekala ho další rána. Přestože na kameru nahrál dva násilníky, jak mu rozbíjejí okna, a přestože se oba policii přiznali, soud je osvobodil. A pan Ryneš naopak musí platit pokutu za to, že nelegálně puštěnou kamerou na svém domě ohrozil soukromí mužů, kteří ho napadli. Právě v tuto chvíli se můžeme pustit o pár pater výš. Po sporu o policejní radary je tady další případ, který řeší, co je důležitější. Je to ochrana před agresorem, nebo dokonalá čistota postupu, jímž se oběť brání proti útočníkovi?

Tohle není důkaz

Třebíč je podivné město. Na jednom vršku úchvatná románská…

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200833-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte