Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Co přiložit do kamen?

Domek pana Matyáše je na první pohled obyčejná vilka z pozdního socialismu, jaké lemují hlavní cestu z vesnice Petrov do Hodonína.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Kde ještě ušetřit? (Jiří Matyáš z Petrova a peletky do kamen z výzkumného ústavu) - Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt
Fotografie: Kde ještě ušetřit? (Jiří Matyáš z Petrova a peletky do kamen z výzkumného ústavu) - Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Jiří Matyáš nemá rád, když se chodí pozdě a když se topí zbytečně. Proto má na domě spoustu čidel: dvě měří teplotu venku, jedno v hlavní obytné místnosti, brzy bude mít svůj senzor každý pokoj. Čidla jsou také v zásobnících vody i v trubkách. A v kotelně je počítač, který neustále hlídá, aby se neprotopil navíc ani joul. Dívat se na něj může na místě, anebo přes internet. „Můžu se na to podívat, i kdybych byl v Americe,“ libuje si. Teď ovšem ukazuje na monitoru ve své parádní kotelně. Vidí schéma všech trubek a teplot v nich: „S jakou přesností měříte a regulujete, s takovou odebíráte,“ opakuje své krédo moravský elektrikář a vizionář.

Domek pana Matyáše je na první pohled obyčejná vilka z pozdního socialismu, jaké lemují hlavní cestu z vesnice Petrov do Hodonína. Proti sousedům ale protopí prý tak třetinu, nanejvýš deset tisíc za zimu. „Přišel jsem na to v Rakousku. Tam má skoro každý vyšperkovanou kotelnu, kde se dá jíst ze země, bojler na solární ohřev a k tomu ještě tepelné čerpadlo a všechno perfektně seřízené,“ říká Jiří Matyáš. Také jeho kotelna je velká jako ložnice, jsou tady obří nádrže na dva tisíce litrů teplé vody nahřáté slunečními kolektory. Jen když jejich teplo nestačí, zapojí se plynový kotel. Pro případ potřeby je tu ještě kotel na koks a v podlahách i elektrické topení.

Další důležitou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.