2008-1143-mobr-59AR212008n.jpg
2008–1143-mobr-59AR212008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1143-vobr-59AR212008.jpg
Fotografie: Pětatřicet z pěti set, tolik domů se objevilo v ročence Česká architektura 2006–2007. (Dům v Černošicích od ateliéru ksa) – Autor: David Kopecký • Autor: Respekt

Architekt Šépka právě sedí v jedné z budov, které navštívil, prozkoumal a pak vybral mezi nejlepší, v kavárně hotelu Metropole na pražské Národní třídě. Prostor je jednoduchý, šedivý s trochou oranžové, jediný „vtípek“ jsou stěny s kobercovými chlupy, které zlepšují akustiku. Hlavní kouzlo ale kavárně dodávají otevřené skleněné výlohy, které ji propojují s chodníkem.

Kolem Metropole jsou našlehané štukované fasády z předminulého století, nová stavba je ovšem úplně jiná, má lehký ocelový skelet a stěny ze skla. Je to výsledek celkem jednoduché úvahy: cena za metr pozemku v téhle oblasti je nejvyšší v republice a okolí. A do nevelké proluky chtěl investor naskládat 64 hotelových pokojů. Celý dům je tedy stavěn tak, aby se využil každý metr, nesmělo se ale ztratit nic z pohodlí čtyřhvězdičkového hotelu. „Všechno tady má svou logiku a důvod, nic tu není zbytečně,“ vysvětluje Jan Šépka, proč tuhle stavbu zařadil mezi nejlepší.

Kupříkladu: aby se stavba spojila s chodníkem a zároveň se vyhovělo požárním předpisům, museli architekti (ateliéry Chalupa architekti a d u m architekti) vyprojektovat speciální protipožární stěnu, která v případě ohně vyjede po kolejnici a rozdělí halu, aby se dalo bezpečně utéct. „Architekti měli jasnou koncepci a tu chtěli naplnit. I za cenu velkých bojů, třeba právě s hasiči,“ říká Šépka.

On sám…

200821-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200821-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1258

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte