2008-1088-mobr-32R202008n.jpg
2008–1088-mobr-32R202008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1088-vobr-32R202008.jpg
Fotografie: Z kibucu do mrakodrapů. (Izraelská vojačka na eskalátoru před stavbami moderního Tel Avivu) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Třída Emek Refaim v jihozápadním Jeruzalémě je proslulá počtem svých kaváren. I v Café Tarantino jsou téměř všechny venkovní stolky obsazeny, začátkem května už je teplo až do večera. Lidé popíjejí „kafe afuch“, izraelskou variantu cappuccina a nebo jedí některá z „izraelských“ jídel, která nezapřou ani v názvu svůj původ v arabské kuchyni. Kolem stolků se proplétá arabský číšník, zatímco u vchodu prohlíží z bezpečnostních důvodů tašky příchozích černý mladík – etiopský Žid.

Když uvážíme, že sedím u stolu s Jael, která má částečně české kořeny, a jejím manželem Zeevem, jehož rodiče přišli z Jemenu a Polska, máme před sebou obraz současného Izraele. A to tím spíš, že Jael je levicová aktivistka, která chodí demonstrovat za okamžité vyklizení palestinských území, zatímco její muž fandí pravici a domnívá se, že Izraelci mají nepopiratelný nárok na židovská svatá místa na Západním břehu řeky Jordán.

V pasti

14. května 1948 panovala v telavivském muzeu slavnostní, ale i napjatá atmosféra. Zástupci Židů žijících v britské Palestině měli hlasovat o zřízení vlastního státu, na který čekali dva tisíce let. Přesto tři delegáti hlasovali proti. Tváří v tvář útočícím arabským armádám a nepředstavitelným hospodářským těžkostem nevěřili, že nový stát může přežít.

Od té doby uplynulo šedesát let. Izrael přijal miliony imigrantů a uprchlíků, z nichž…

200820-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200820-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte