2008-85-mobr-3637R022008nahled.jpg
2008–85-mobr-3637R022008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-85-vobr-3637R022008.jpg
Fotografie: Musí to být show a v Literárkách, ať si píšou co chtějí. (Veřejné čtení Jaroslava Rudiše v pražském metru) – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Když dostane majitel největšího českého knihkupeckého řetězce Jan Kanzelsberger šanci mluvit o své firmě, nemusí ho nikdo dvakrát pobízet. Je to čítankový úspěch. Síť knihkupectví, která nese jeho jméno, už zahrnuje čtyřicet prodejen. Expanze naznačuje, že se Česko blíží k poměrům obvyklým v západní Evropě, kde zpravidla hrstka nejsilnějších řetězců ovládá většinu trhu.

Žoviální padesátník ve fialové košili a saku se omlouvá za třetinku gambrinusu, kterou si otevírá po náročném jednání, a začíná od setkání, které mu změnilo život. Česko-německý karikaturista Ivan Steiger ho začátkem 90. let v Mnichově seznámil s významným knihkupcem Heinrichem Hugendubelem.„Okukovali jsme tohle podnikání už předtím zvenčí, ale nic se nevyrovná tomu, když se můžete na některé věci přímo zeptat,“ říká knihkupec, který od roku 1974 pracoval v Orbisu na pražském Václaváku. Kapitalismus jezdil v rámci cest za příbuznými obdivovat už za normalizace, ale až majitel třetího největšího německého řetězce Hugendubel mu poodhalil detaily svého know-how. „Byl to zlom. Spřátelili jsme se a dodnes se vídáme s jeho synem a dcerou,“ říká podnikatel, který svou firmu po vzoru německého magnáta vede jako rodinný podnik a vychovává si jako nástupce své vlastní dva syny.

Na pozici českého lídra s půlmiliardovým obratem a přibližně desetinovým podílem na trhu…

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte