Nebyl to dobrý týden pro finanční trhy. A není to poprvé za poslední měsíce. Kolaps americké banky Bear Stearns destabilizoval finanční trhy a posílil obavy lidí. Na důvěře totiž nestojí jen finančnictví, ale také informačně bohaté (a konzumně založené) společnosti západních demokracií. A pády známých finančních domů důvěru a očekávání lidí v těchto společnostech opravdu neposilují.

Je to překvapení?

Déle než půl roku probíhá v USA krize na trhu nemovitostí a stejnou dobu trvá nervozita na finančních trzích. Zatímco proces zabavování domů těm, co nesplácejí hypotéku, je teprve v počátcích, přenos rizika hypotečních úvěrů na finanční trh byl rychlý. Objem problémových hypoték či cenných papírů na ně vázaných se odhaduje na 400 až 800 miliard dolarů. Tím ovšem seznam „ohrožených aktiv“ nekončí. Zahrnuje i mnohé cenné papíry, které byly ještě před rokem považované za vysoce bonitní.

V nynější nejistotě investoři dávají ruce pryč od komplikovaných a nelikvidních aktiv, z nichž nejznámější jsou cenné papíry vzniklé tzv. sekuritizací (financující účelově vytvořené firmy, na které jsou převedena určitá aktiva). Navíc mnohé cenné papíry obsahují záruky, jež poskytovaly zejména speciální pojišťovny zvané „monoliners“. Tyto pojišťovny se ještě nedávno pyšnily nejvyššími ratingy, které měly garantovat jejich schopnost ochránit cenné papíry, ale v panující nejistotě dnes investoři zpochybňují už i je.

Dalo by se…

200813-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200813-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte