0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Polemika1. 7. 20079 minut

Má se ještě vyhazovat z práce kvůli minulosti?

Bývalý člen Lidových milicí František Lambert zastává vysokou funkci v České televizi.

Fotografie: Proč se stal milicionářem? A má nás to dnes zajímat? (František Lambert) • Autor: Respekt
Fotografie: Proč se stal milicionářem? A má nás to dnes zajímat? (František Lambert) • Autor: Respekt

Bývalý člen Lidových milicí František Lambert zastává vysokou funkci v České televizi. Přední český sociolog Ivo Možný si myslí, že to je v pořádku a že je třeba už konečně přestat s kádrováním lidí podle jejich minulosti. Komentátor Respektu má jiný názor.

Reklama

Ivo Možný

profesor sociologie a sociální filozofie

Nejde o to, že v 80. letech už byli milicionáři všechno jiné než úderná pěst dělnické třídy; i kdyby jí stokrát byli, důležité přece je, jaký on je dnes!

Erik Tabery

redaktor Respektu

Problém je u lidí, kteří ochotně a vědomě kolaborovali s totalitním systémem a dnes zastávají posty, jež ovlivňují i nás ostatní. A co víc, neprojevili byť minimální pokání.

Ivo Možný:

Pomalu ve mně roste nepříjemný dojem ze série vyhazovů anebo tlaku na vyhazovy z práce či odborné pozice pro kompromitující skutky, kterých se lidé dopustili před dvaceti, třiceti i čtyřiceti lety a které se dnes stávají podmětem jejich ostrakizace.

Jde samozřejmě o spolupráci s StB a členství v Lidových milicích za starého režimu, zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. (Ti, co se namočili dříve, jsou už vesměs v penzi.) Připomněl mi to i nedávný editorial týdeníku Respekt, kde mimo jiné stálo: …

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc