2007-443-mobr-16A.gif
2007–443-mobr-16A.gif • Autor: Respekt

2007-443-vobr-16A.jpg
Fotografie: Světlana Gannuškinová – Autor: Radim Beznoska • Autor: Respekt

Světlana Gannuškinováje nová laureátka ceny Homo homini, kterou udílí Člověk v tísni. Narodila se roku 1942 v Moskvě. Vystudovala na Moskevské státní univerzitě matematiku, kterou pak sama víc než dvacet let přednášela. V roce 1989 založila nevládní organizaci Graždanskoje sodějstvije (Občanská spolupráce), o tři roky později největší ruskou organizaci na obranu lidských práv Memoriál. Je známa jako kritik povinné policejní registrace obyvatel i návštěvníků Ruska, která je zdrojem rozsáhlé korupce. Přestože je členkou prezidentské Komise pro lidská práva, čelí její organizace, které se starají hlavně o uprchlíky, silnému tlaku tajné policie a státních orgánů.

Na internetových stránkách ruských neonacistů se objevily seznamy lidí „odsouzených k smrti“, s adresami a telefonními čísly. Je tam i vaše jméno a jména vašich kolegů. A taky návod, jak otrávit přistěhovalce, zorganizovat pouliční pogrom a tak dále. Jak se bráníte?

Dali jsme podnět k prokuratuře, ta předala věc FSB, bezpečnostní službě, která nahradila KGB. Po několika měsících mně poslali vyrozumění, že „nebyly naplněny znaky trestného činu“. Výzva k vraždě není podle nich reálnou hrozbou. Odmítli také, že by se mělo jednat o rozdmychávání etnické nenávisti. V dopise, který nám FSB poslala, byla užita podobná věta, jakou řekl kdysi prezident Putin v souvislosti s…

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte