2007-26-mobr-18A.gif
2007–26-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2007-26-vobr-18A.jpg
Fotografie: Tučňáci zatím vypadají spokojeně, ale tvář Antarktidy se mění. Vědci v roce 2006 zjistili, že ledovce tají mnohem rychleji, než se zdálo. – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V dobách našich pradědečků, kdy toho ještě nebylo tolik probádáno, existoval ve vědě mnohem větší prostor pro individualitu: velké objevy bývaly spojovány s konkrétními tvářemi jednotlivců – vzpomeňme na Mendělejeva, Marii Curie či Einsteina. Ale dnes? Poznání zpravidla postupuje vpřed po malých krůčcích, „velká jména“ jako by se v časech týmové práce vytrácela. Loňský rok ovšem ukázal, že na podivuhodné příběhy spojené s výraznými osobnostmi není skoupá ani současnost.

Objevem roku 2006 se podle prestižního časopisu Science staly výsledky třídílné práce ruského matematika Grigorije Perelmana. Talentovanému rodákovi z Petěrburgu se podařilo rozluštit hádanku, která trápila matematiky celé století. Už v roce 1904 ji formuloval francouzský vědec Henri Poincaré a od té doby vzdorovala všem pokusům o vyřešení – stala se jakousi vzpříčenou kostí v krku odborníků, kteří se zabývají topologií, speciálním odvětvím geometrie.

Perelman vzpříčenou kost odstranil téměř mimochodem, tématem jeho práce byl vlastně jiný, byť související problém. Ruský vědec dokázal vyhodit do povětří bariéry, které svazovaly celý jeden vědní obor, a zároveň naznačil, jak lépe matematicky popsat některé přírodní systémy, například proudění kapalin.

Matematik z Petěrburgu by nyní mohl za svou práci získat rovný milion dolarů. Počátkem nového milénia totiž jistá soukromá matematická nadace v USA…

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20071-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 929

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte