Praha dala umělcům historicky největší množství peněz a rozdělila je způsobem, o kterém se jim zatím ani nesnilo.

V pražském Stavovském divadle to hučí jako v úle. Zní sladká hudba, stoly se prohýbají pod hromadami lahůdek, řečníci pějí pajány a primátor nakrojuje obrovský dort. Je poslední lednový pátek a právě vrcholí jedna z největších kulturních oslav tohoto roku. Přesně před dvě stě padesáti lety se narodil W. A. Mozart. Pražská smetánka si to radostně připomíná, víno i oslavné řeči při tom tečou proudem a luxusní večírek roztomile ubíhá. „Přijměte malou pozornost od magistrátu,“ říká u východu z divadla mladá hosteska a podává odcházejícím návštěvníkům papírovou tašku. Jsou v ní dvě Mozartovy koule a hrst propagačních materiálů. Pěkný dárek, ale pražská radnice dala v předvečer téhle oslavy svým obyvatelům a kulturní obci něco daleko zajímavějšího.

Prachy na schodech

Jak známo, božský Mozart prahnul po zakázkách, protože na nich byl jako jeden z prvních svobodných umělců existenčně závislý. Od té doby se situace změnila. Umělci jsou sice na zakázkách závislí dál, ale panovnické dvory dnes nahrazují grantové komise, které hospodaří s penězi daňových poplatníků. A v tom byl donedávna v Praze, na rozdíl od Mozartovy Vídně či Salcburku, velký problém. Dokonce až takový, že se zdejší umělci začali bouřit a před magistrátem ještě minulou zimu pořádali různé demonstrace: házeli zastupitelům pod nohy nakopírované peníze…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte