Několik dní předtím, než v Maďarsku vypukla „revoluce“ proti socialistickému premiérovi Ferenci Gyurcsányovi, jsem chodil po Budapešti kvůli jiné revoluci, té co se odehrála před padesáti lety. Byl to velmi zvláštní pobyt, v němž se střídaly cely smrti, popravčí komory a šibenice s příjemnými restauracemi, v nichž pamětníci vzpomínali na to, co se před padesáti lety dělo.

Střet generací

Maďarská revoluce roku 1956 byla první a poslední, při níž se lidé v komunistické zemi postavili komunistům na odpor se zbraní v ruce. A Budapešť v roce 1956 byla jediné město, kde se skutečně bojovalo. Všude jinde komunisté jen stříleli lidi, kteří proti nim protestovali, v Berlíně, Praze, Varšavě, Gdaňsku… V Budapešti byli mrtví na všech stranách, ostatně obraz zlynčovaného a upáleného maďarského komunisty visícího na lampě má asi dodnes před očima každý, kdo chodil za československé normalizace do školy.

V těch učebnicích samozřejmě nebylo o tisících mladých lidí, kteří prostě bránili své město proti sovětským tankům, nebylo tam o stovkách popravených, mezi nimiž nechyběla dvacetiletá děvčata a patnáctiletí kluci, o dvou stech tisících Maďarů, kteří uprchli v ten podzim před padesáti lety na Západ… Dnes už to v učebnicích je a před šedivým domem na rohu Andrássyho třídy, nejnoblesnější ulice Budapešti, stojí každý den skupiny školáků. Chystají se na exkurzi do „Domu teroru“, v postkomunistických zemích ojedinělého muzea…

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte