mobrazek_100.gif
mobrazek_100.gif • Autor: Respekt

vobrazek_100.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Ještě nikdy nebyly naše vztahy tak dobré jako teď, chlubí se poslední dobou podezřele často politici při návštěvě nějaké země. Nic proti tomu, byť totéž patrně budeme muset vyslechnout i tento týden, až si bude Jiří Paroubek v Indii chladit pusu po tamním kari. Po nedávné cestě českého prezidenta do svaté země pod Himálaj zamířil tamtéž i premiér, což značí, že Indie a Česko si padly do oka.

Jak tedy popsat indickou politiku a její hlavní vektory? Dnešnímu indickému premiérovi je tři roky po sedmdesátce, jeho předchůdce úřadoval dokonce v rovných osmdesáti letech. V zemi, kde je zvykem pohlížet na stáří s velkou úctou, nic divného. Přesto dnes ale „největší demokracie světa“ (jak o sobě Indové mluví) vzhlíží k muži, který nemá ani jeden šedivý vlas, dosud nezaložil rodinu a v posledních patnácti letech se Indii spíš vyhýbal. Za jeho oblibu teď může jeho jméno, které z pětatřicetiletého mladíka činí automaticky kandidáta na vůdce miliardového státu. Pokud tedy máme uvést jednu otázku, která hýbe indickou politikou, tak to může být třeba tato: Je Rahúl Gándhí, člen páté generace gándhíovsko-néhrúovského klanu, připraven k plnění svého úkolu?

Pro syna

Indie je demokratická země, jejíž zakladatelé před devětapadesáti lety moudře rozhodli, že i poslední negramotná členka nejnižší kasty má mít stejný volební hlas jako boháč vzdělaný v Oxfordu. V zemi fungují svobodná…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte