Zprávy o tom, že by v tuzemsku měla vyrůst americká vojenská základna, vyvolaly hodně emocí. Přinášíme vám věcnou polemiku dvou expertů na zahraniční politiku – Tomáše Klvani z České euroatlantické rady a Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů.

Média „objevila“, že v Česku může vzniknout „americká raketová základna“, že prý konečné rozhodnutí se blíží, ba má být na spadnutí. Pravda je prostší. Jako členové NATO jsme spojencem a přítelem Spojených států, které zajišťují naši bezpečnost – útok na Česko je podle článku pět washingtonské smlouvy totéž jako útok na Floridu –, a jako takoví jsme součástí spojeneckých úvah a plánů týkajících se Systému balistické raketové obrany (BMDS). Jde o naši bezpečnost, prosperitu, zdraví a zdraví naší ekonomiky, jež právě prochází dějinným boomem. Nikdo nám žádné rakety nevnucuje a nic se nemusí rozhodnout příští týden ani v září. BMDS má různé komponenty a jde o to, zda se na ní budeme podílet a jak.

Absurdní referendum

Do Česka měla nedávno přicestovat spojenecká mise, aby zkoumala naši ochotu řešit tyto otázky. Nakonec byla kvůli předvolební kampani odložena. Podle dobře informovaných zdrojů z bezpečnostní komunity sem tato skupina přicestuje v řádu týdnů nebo měsíců. Je zjevné, že někdo, kdo si účast Česka na BMDS nepřeje, pustil do médií patřičně překroucenou informaci a nastavil hlavně v západní Evropě běžné parametry „diskuse…

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte