Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Domov

Padouch, nebo Hrdina

Začalo to jako pokus o další českou sodu. „Nás chce do každé vlády Bůh,“ svěřoval se lidovecký předseda Miroslav Kalousek v kněžské sutaně z plakátu kolemjdoucím loni na podzim. K autorství se přihlásil spolek zdejších expertů na politickou recesi, Balbínova poetická strana.

Fotografie: Geniální nápad, jak oklamat manželku, zničit Kalouska a vyhrát volby. Ale nějak se to zadrhlo. (Pokladník Borka – vlevo – se šéfem Balbínovy poetické strany Jiřím Hrdinou) • Autor: Respekt
Fotografie: Geniální nápad, jak oklamat manželku, zničit Kalouska a vyhrát volby. Ale nějak se to zadrhlo. (Pokladník Borka – vlevo – se šéfem Balbínovy poetické strany Jiřím Hrdinou) • Autor: Respekt

Není nic staršího než volební kampaň po volbách, dal by se parafrázovat Čapkův výrok. Po té poslední ale zůstala záhada, která stojí za bližší prozkoumání.

Začalo to jako pokus o další českou sodu. „Nás chce do každé vlády Bůh,“ svěřoval se lidovecký předseda Miroslav Kalousek v kněžské sutaně z plakátu kolemjdoucím loni na podzim. K autorství se přihlásil spolek zdejších expertů na politickou recesi, Balbínova poetická strana. V další sérii pak byl Kalousek odhalen jako „padouch“, a nakonec – legrace stranou – jako zabiják zodpovědný za smrt čtyř vojáků kvůli nekvalitním padákům. To už se původních deset plakátových míst rozrostlo na stovky. Vznikla otázka, kde marginální a chudá politická strana ty miliony bere a proč je utrácí v tažení, kterým sama nemůže nic získat. Když se pak objevily i nepodložené výzkumy sugerující voličům, že se lidovci nedostanou do parlamentu, politologové to všechno označili za pokus přepsat politickou mapu a vymazat ze scény jednu z tradičních partají. Proč se ale balbínovští milovníci pohody a dobrého piva zakousli do tak velké ambice? Nebo se spolek změnil v bílého koně, přes kterého jedná někdo neznámý v pozadí? Mít v tom jasno je důležité. Ne náhodou totiž právní řády některých tradičních demokracií považují likvidaci politického protivníka přes nastrčené osoby za zločin.

Místo nahoře

V hlavním stanu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].