2006-1072-mobr-22A.gif
2006–1072-mobr-22A.gif • Autor: Respekt

2006-1072-vobr-22A.jpg
Fotografie: Menyhert Lakatos: Bože, lížu tvou svatou krev. – Autor: Isifa/Getty Images • Autor: Respekt

Jedno z klíčových děl romské literatury Krajina zahalená dýmem maďarského spisovatele Menyherta Lakatose vychází v Česku s třicetiletým zpožděním. Přesto jde o literární událost.

Mezi světy

Velké romány jsou v romském písemnictví spíše výjimečné. Romská literatura dosud nedospěla do fáze, kdy by tvůrčí touha fabulovat byla silnější než touha zaznamenat autentické zkušenosti jednotlivce, přežívajícího v drsném světě. A autoři knih, které se ve větší míře objevují až zhruba v posledních třiceti letech, se zpravidla omezují na poezii a kratší povídky nebo novely. Na pultech českých knihkupectví se navzdory tomu nedávno objevila kniha, která se zajímavým způsobem pohybuje na hraně vzpomínek a krásné literatury a jejíž autor na čtyřech stech stranách rekonstruuje biografii své rodiny, aniž by vypustil ze zřetele okolní politické dění. Maďarský Rom Menyhert Lakatos v Krajině zahalené dýmem (1975) odvážně vyráží do hlubokých vod beletrie. A lze říci, že úspěšně.

Romisté a literární kritici se i nadále dohadují, co že to ta romská literatura vlastně je. Definovat romského spisovatele je problém – musí být po obou rodičích Rom, dodržovat tradiční zvyky, mluvit a psát romsky? Nebo může být ze smíšeného manželství, romštinu neovládat a psát v jazyce majority? Nad tím vším se vznáší nevyřčený strašák asimilace, která podle puristů nevratně likviduje hlubinné kulturní struktury a…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte