2006-985-mobr-18A.gif
2006–985-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2006-985-vobr-18A.jpg
Fotografie: Teď máte šanci vymyslet, co se mělo vymyslet jinak. • Autor: Respekt

Vila jako v pohádce. 1500 čtverečních metrů obytné plochy, rozlehlé salonky a zimní zahrada. Světlá třípatrová budova z roku 1915 ve stylu eklektismu stojící uprostřed rozlehlé zahrady však v sobě skrývá trpkou minulost. 20. ledna 1942 zde šéf bezpečnostních složek Reinhard Heydrich společně se 14 zastupujícími ministry a vysoce postavenými úředníky projednával, jak se nejlépe zbavit jedenácti milionů Židů. Na zločin se nezapomíná. Už v 60. letech požadovali bývalí vězni z koncentračních táborů, aby byl ve Wannsee otevřen památník. To se ale povedlo až desítky let poté: od roku 1992 se ve vile nachází stálá výstava o likvidaci Židů, dokumentační centrum a také vzdělávací centrum pro veřejnost. Rovněž se tu můžeme poučit, co dnešní Němci vědí a jak se učí o Reinhardu Heydrichovi, nacistovi, který do osudu Čech a Moravy zasáhl nejvíc.

Učitelé ať mlčí

Nemyslete si, že nám řeknete něco nového. O válce a třetí říši už jsme všechno slyšeli. S tímto přesvědčením přijíždí do exkluzivní čtvrti u jezera Wannsee v bývalé západní části Berlína většina návštěvníků. Denně jich na expozici o konečném řešení židovské otázky přijde až dvě stě. Teď je všední květnový den a v úzkém vstupním prostoru do vily se tlačí mladí lidé. „Uzavřu s vámi dohodu. Budete poslouchat můj výklad půl hodiny, a když budete mít pocit, že už všechno znáte, můžete odejít a jít se opalovat k jezeru,“ říká…

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte