mobrazek_382.gif
mobrazek_382.gif • Autor: Respekt

vobrazek_382.jpeg
Fotografie: Viola Fischerová • Autor: Respekt

Viola Fischerová se narodila v roce 1935 v Brně v rodině filozofa Josefa Ludvíka Fischera. Po studiu na filozofické fakultě v Brně a v Praze (polština, čeština) pracovala jako redaktorka literární redakce Čs. rozhlasu. Po okupaci 1968 odešla se svým budoucím mužem Pavlem Buksou (spisovatelem Karlem Michalem) do Basileje, kde pracovala jako asistentka režie v Basel Theater a učila na učňovské škole. Na místní univerzitě absolvovala germanistiku a historii. Poté, co její muž v roce 1984 spáchal sebevraždu, odstěhovala se do Německa a navázala spolupráci s RFE a s časopisem Svědectví. V roce 1987 se vdala za spisovatele Josefa Jedličku, o tři roky později podruhé ovdověla. Od roku 1994 žije v Praze. Z jejího básnického díla připomeňme sbírky Zádušní básně za Pavla Buksu (1993), Babí hodina (1994, cena Českého literárního fondu), Jako pápěří (1995), Odrostlá blízkost (1996), Divoká dráha domovů (1998), Matečná samota (2004), Nyní (2005).

Francouzská spisovatelka Durasová vysvětlovala důvod, proč píše, pomocí příměru: chlapeček v kolečkové židli si pouští na pláži draka, ostatní děti dávno odešly domů, ale on tam klidně sedí: je sice chromý, ale nemůže se mu přece nic stát, podle draka na nebi ho najdou. Co byste řekla vy, kdyby se vás někdo zeptal?

Já bych si vůbec nebyla jistá, že mě někdo najde. Naopak. Mám v hlavě jinou představu z dětství: stojím u studny v nějaké…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte