mobrazek_319.gif
mobrazek_319.gif • Autor: Respekt

vobrazek_319.jpeg
Fotografie: Haló, tady Bell, co to děláte s mojí firmou? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Ještě před necelými dvaceti lety si Američané vůbec neuměli představit život bez telefonů monopolní AT&T a nedávno ani bez reklam na spojení prostřednictvím obří MCI (tehdy pod jménem Worldcom). To všechno je teď pryč. Před čtrnácti dny bývalý telekomunikační gigant AT&T koupila společnost SBC a MCI převzala firma Verizon. Co se to vlastně stalo? AT&T tak dlouho hřešila na své bývalé monopolní postavení a slavnou minulost, až zaspala atak konkurentů a vývoj nových technologií, a MCI se tak dlouho rozpínala, až přepjala své síly. Stejně se ale chovají i mnohé evropské telekomunikační firmy.

Podřezaná větev

AT&T, nejstarší a nejslavnější telefonní společnost na světě založená v roce 1876 vynálezcem telefonu Grahamem Bellem, podnikala téměř celý svůj dlouhý život jako státem podporovaný monopol. A podle toho se také chovala – arogantně k zákazníkům a vstřícně k regulátorům. Rozvoj služeb byl zoufale pomalý. Například zákazníci mohli celá desetiletí získat jen jeden typ telefonního přístroje vyráběný právě AT&T, a to v jakékoli barvě, pokud byla černá. Navíc ceny za hovory byly stále vyšší a vyšší. Kromě zákazníků se začali ozývat i konkurenti, kterým firma bránila v jejich rozvoji – jedním z nich byla i MCI.

Po druhé světové válce byla AT&T opakovaně vládou žalována za to, že zneužívá své monopolní postavení, které jí ale udělila samotná vláda. Nakonec po…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte