Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Ta čísla znějí jako z jiné planety. Podle nejnovější studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) máme primát v nečekané oblasti: jsme země s nejnižším počtem chudých na světě. Pod hranicí chudoby jsou v Česku pouhá čtyři procenta obyvatel, zatímco třeba v Německu je to deset a v Itálii dokonce třináct lidí ze sta (podle definice OECD je chudý každý, kdo má méně než polovinu průměrné mzdy v dané zemi). Současně vypadáme jako úžasně efektivní stát: zatímco Švédsko či Dánsko (na žebříčku se umístily těsně za námi) dají na sociální dávky zhruba dvacet procent svého HDP, Česko jen 12 procent. Čísla svádějí k různé interpretaci: Česko je skvělá země, její vláda dokáže efektivně hospodařit a navíc tak, že se lidé mají nadmíru dobře – ostatně s tímto vysvětlením okamžitě přispěchal premiér Jiří Paroubek a náležitě pochválil vládu ČSSD posledních sedmi let (hm, zkuste to říct obyčejnému člověku na ulici a k tomu se podívat na schodek rozpočtu). Pravda bude asi někde jinde. Například v tom, že Česko je jeden z ekonomicky nejvíce rovnostářských států na světě – stačí si uvědomit to, že důchody devadesáti procent lidí se liší pouze v řádu stokorun a nezanedbatelnou roli má i štědrý sociální systém. A jak tedy vysvětlit to, že náklady na sociální dávky jsou proti Švédsku tak nízké? No třeba tím, že švédská vláda je mnohem víc rozhazovačná než česká. Ostatně i Čech s nadprůměrným příjmem by ve Švédsku či Německu patřil mezi ty nejchudší.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v25.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.