Ta čísla znějí jako z jiné planety. Podle nejnovější studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) máme primát v nečekané oblasti: jsme země s nejnižším počtem chudých na světě. Pod hranicí chudoby jsou v Česku pouhá čtyři procenta obyvatel, zatímco třeba v Německu je to deset a v Itálii dokonce třináct lidí ze sta (podle definice OECD je chudý každý, kdo má méně než polovinu průměrné mzdy v dané zemi). Současně vypadáme jako úžasně efektivní stát: zatímco Švédsko či Dánsko (na žebříčku se umístily těsně za námi) dají na sociální dávky zhruba dvacet procent svého HDP, Česko jen 12 procent. Čísla svádějí k různé interpretaci: Česko je skvělá země, její vláda dokáže efektivně hospodařit a navíc tak, že se lidé mají nadmíru dobře – ostatně s tímto vysvětlením okamžitě přispěchal premiér Jiří Paroubek a náležitě pochválil vládu ČSSD posledních sedmi let (hm, zkuste to říct obyčejnému člověku na ulici a k tomu se podívat na schodek rozpočtu). Pravda bude asi někde jinde. Například v tom, že Česko je jeden z ekonomicky nejvíce rovnostářských států na světě – stačí si uvědomit to, že důchody devadesáti procent lidí se liší pouze v řádu stokorun a nezanedbatelnou roli má i štědrý sociální systém. A jak tedy vysvětlit to, že náklady na sociální dávky jsou proti Švédsku tak nízké? No třeba tím, že švédská vláda je mnohem víc rozhazovačná než česká. Ostatně i Čech s nadprůměrným příjmem by ve Švédsku či Německu patřil mezi ty nejchudší.


v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte