0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov5. 3. 200510 minut

Bilion, nebo život

My nechceme zmizet z mapy světa! – vykřikli do únorového mrazu obyvatelé posledních obcí, které ještě pod Krušnými horami odolávají rypadlům uhlobaronů. Jednoznačné referendum v Černicích a Horním Jiřetíně donutilo těžaře skrýt karty do dlaně a spor, dotýkající se svými dopady celé české společnosti, by měla rozhodnout vláda. Proslulý provokatér, náměstek ministra průmyslu Martin Pecina už jako první naznačil, jak by to celé mohlo dopadnout.

Fotografie: Náměstek Pecina: Průmyslník jsi a v průmyslníka se obrátíš. Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Náměstek Pecina: Průmyslník jsi a v průmyslníka se obrátíš. Foto ČTK • Autor: Respekt

My nechceme zmizet z mapy světa! – vykřikli do únorového mrazu obyvatelé posledních obcí, které ještě pod Krušnými horami odolávají rypadlům uhlobaronů. Jednoznačné referendum v Černicích a Horním Jiřetíně donutilo těžaře skrýt karty do dlaně a spor, dotýkající se svými dopady celé české společnosti, by měla rozhodnout vláda. Proslulý provokatér, náměstek ministra průmyslu Martin Pecina už jako první naznačil, jak by to celé mohlo dopadnout.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nádherně a klidno

Je to trochu jako sen. Po průjezdu zakouřeným Litvínovem a jen pár set metrů od okraje vytěžené měsíční krajiny se za řídkým hájkem rýsují domy posledních dvou vesnic, které ještě nenásledovaly osud svých 81 předchůdkyň a nepadly za oběť těžbě. Horní Jiřetín a Černice stráží v jejich malebném areálu na úpatí Krušných hor dominanta zámku Jezeří, z jehož ochozů je zdejší do nedohledna se táhnoucí „vytěžená země“ vidět v celé své dech beroucí hrůze. Od zbouraní zachránil zámek a zbylé vesnice pád totality – a po něm vládní usnesení z roku 1991, které poprvé dalo uhelné těžbě hranice a jasně řeklo, že kvůli ziskům z uhlí nesmí být dál ničen kraj a lidé vyháněni z domovů. „Lidé z Litvínova a Mostu jsou nadšeni, že kousek od jejich průmyslem zničených měst je ještě místo, kde se dá žít a kde máte za zády les a nedotčenou krajinu,“ říká starosta obce Branko Glavica (nezávislý). Po vládním…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc