Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Budoucí premiér Richard Dolejš

mobrazek_318.gif
mobrazek_318.gif • Autor: Respekt

vobrazek_318.jpeg
Fotografie: Richard Dolejš: Politika ČSSD se musí změnit po britském vzoru. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Před dvěma týdny jeho jméno zničehonic naplnilo první stránky novin. Stačil k tomu jediný výrok: příští volby může sociální demokracie vyhrát jen se Stanislavem Grossem, a proto by měl na sjezdu partaje kandidovat na lídra ČSSD proti premiéru Špidlovi. Gross výzvu vzápětí přijal. Zatímco pro většinu veřejnosti bylo jméno autora apelu – Richard Dolejš (34) – zcela neznámé, znalce stranické politiky ČSSD nijak nepřekvapilo. Šéf středočeské buňky ČSSD patří už delší čas ke Grossovým nejbližším spolupracovníkům. Pokud oblíbený ministr vnitra v příštím souboji o křeslo šéfa strany uspěje, půjde s ním v prvé řadě nahoru i tento nenápadný souputník. Dostupné analýzy a svědectví přitom říkají, že by to do současné politiky ČSSD vneslo podstatnou změnu.

Nikdy nevěř rudým

Dolejšovu politickou kariéru odstartovala sametová revoluce. Jako devatenáctiletý mladík spoluzakládal v středočeských Zdicích Občanské fórum a o pár měsíců později stál u zrodu místní buňky sociální demokracie. V roce 1992 se Dolejšova politická dráha poprvé protnula s dráhou Stanislava Grosse. Potkali se v odnoži ČSSD – Mladých sociálních demokratech – a od té doby je pojí politické přátelství. „Sblížili jsme se natolik, že mu od té doby dělám poslaneckého asistenta,“ říká Dolejš. Sám se na rozdíl od Grosse poslancem nikdy nestal. Ve volbách 1996 měl sice nástup do sněmovny téměř…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1502
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte