V studených a zasněžených dnech listopadu tluče srdce Evropy tam, v Kyjevě, na náměstí – nomen omen – Nezávislosti. Ukrajina povstala z kolenou a pokouší se vyjít z dlouhého a tíživého stínu Ruska, snaží se vymanit z chmurných a zlověstných postsovětských temnot. Statisíce obyčejných lidí v Kyjevě si přišly vyžádat zpět ukradenou zemi.

A já už pár dní každou hodinu poslouchám v rozhlase zprávy a mé srdce pobývá v Kyjevě, ve Lvově, v Ivano-Frankovsku a v Kolomyji. Zprávami zahajuji den a zprávami ho končím, jsem si totiž jist, že na Východě se dějí veliké věci, které rozhodnou, jak bude vypadat náš světadíl. Právě Kyjev nám dnes připomíná, že co je pro nás občas tak samozřejmé, ve skutečnosti stojí za oběti. A jenom oni tam v Kyjevě si uvědomovali, co je může potkat. Vždyť k hlavnímu městu pochodovala armáda, policie uniformovaná i tajná byla ve stavu zvýšené pohotovosti, ve městě spatřili ruské zvláštní jednotky Specnaz. Nebyl to tedy boj s mrazem a nevyspáním, ale se strachem a vědomím, že v těchto končinách vždy občan prohrával proti čistému násilí moci. My v Polsku to známe: když má člověk za souseda Rusko, bývá osamocený dvojnásob.

Píšu v minulém čase, ale vždyť všechno pokračuje a nikdo si není jist, jak to skončí. Snad proto letěl do Kyjeva náš bývalý prezident Wałesa. Podle mě by tam měli letět všichni. I Schröder, i Blair, i Chirac. Bohužel létají jen do Moskvy, poněvadž „Rusko kráčí v první řadě demokratických změn“, jak onehdy…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte