mobrazek_2084.gif
mobrazek_2084.gif • Autor: Respekt

vobrazek_2084.jpeg
Fotografie: Tahouni nové Evropy. (Klaus a kazašský diktátor Nazarbajev v Astaně, jaro 2004.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Má evropská ústavní smlouva, v podobě, na níž se před rokem shodli zástupci 25 zemí, chyby? Má, to řekne každý soudný a kritický Evropan, nicméně Václav Klaus před týdnem v Berlíně prohlásil, že vůči ní není kritický, ale je „stoprocentně proti“. Má se Evropská unie dál zvětšovat, když sotva strávila letošní rozšíření? Také otázka do pranice, nicméně Klaus tamtéž prohlásil, že je „stoprocentně pro Turecko, Kazachstán, Maroko, Ukrajinu…“ Stoprocentně proti, stoprocentně pro – tohle už není jen samorost par excellence.

Jakou roli v Evropě vůbec Klaus hraje? Harlekýna, Jaga, Golema? Od každého něco, odpověděli by mnozí v české kotlině i na kontinentu, kteří v něm vidí tu bystrého provokatéra, tu intrikána, tu zprvu užitečný „parní válec“, který se ovšem vymkl kontrole. Pokud Klaus pluje v Evropě proti proudu, není na tom jistě nic špatného. Vždyť Evropa je z definice společenstvím reflexe, kritického přístupu k problémům, zpochybňování jistot, což platí jak pro evropskou ústavu, tak pro další vývoj a budoucnost EU. Ale Klaus v poslední době naráží na jasný háček, kvůli němuž se už z těchto rolí vymyká. Být „stoprocentně proti“ neznamená být proti proudu, znamená to být proti tomu hlavnímu, čeho jsme po patnácti letech svobody dosáhli. To není bavičství, ale spíše zcvoknutí, ba zpochybnění národních zájmů.

Thatcherová po 15…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte