mobrazek_1541.gif
mobrazek_1541.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1541.jpeg
Fotografie: Bude i jí vládnout zpravodajský car? (Americká radarová základna v Austrálii.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Může zmizet již více než půlstoleté logo CIA? Soudě podle týden starých novinových titulků ano. Nejde ovšem o to, že by se USA vzdaly své rozvědky. Chystá se totiž zásadní reforma zpravodajských služeb. Hlavním podnětem byly závěry před měsícem zveřejněné zprávy kongresové komise vyšetřující události kolem 11. září 2001: její doporučení směřují k vyšší účinnosti těchto služeb a jejich lepší koordinaci, kterou má zajistit nová funkce ředitele pro zpravodajské služby. Nicméně trochu jiné představy má prezident George W. Bush: i on je pro ustavení národního šéfa zpravodajských služeb, ale udělil by mu menší pravomoci a neposadil by ho do Bílého domu. A ještě jinak to vidí republikáni ze Senátního výboru pro zpravodajské služby, kteří v čele s šéfem tohoto vlivného tělesa Patem Robertsem právě před týdnem předložili návrh „Zákona o ochraně národní bezpečnosti 11. září“ (9/11 National Security Protection Act): ten dává podle listu The New York Times národnímu řediteli tajných služeb ještě větší pravomoci, než jaké doporučuje kongresová komise, a navíc hodlá rozdělit CIA do tří samostatných částí v rámci nové Národní zpravodajské služby.

To vše se děje dva měsíce před finálem prezidentských voleb. Není tudíž divu, že dotyčné dění je zpolitizované mnohem více, než je zvykem u natolik závažné záležitosti, jakou jsou bezpečnostní zájmy jediné světové supervelmoci.

Kolik stojí…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte