Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Tip

mobrazek_1428.gif
mobrazek_1428.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1428.jpeg
vobrazek_1428.jpeg • Autor: Respekt

Žádný univerzální recept jak stvořit génia neexistuje. Někdy se však dá alespoň ve zpětném zrcátku zahlédnout proces, kterým vzniká. Takovým zrcátkem jsou jistě vzpomínky španělského režiséra Luise Buńuela, které pod názvem Do posledního dechu vycházejí díky nakladatelství Bookman po dlouhých osmnácti letech opět česky.

Buńuel rekapituloval svůj podivuhodný život v rozhovorech s přítelem spisovatelem, scénáristou a hercem Jean-Claudem Carriérem. Ten pak vzpomínky přepsal do ucelené podoby jako vyprávění a režisér své poslední dílo znovu přehlédl.

Svými slavnými filmy se Buńuel až na pár výjimek v knize příliš podrobně nezabývá. Nejde přece o nějaký komentovaný seznam díla. Spíše poutavě vypráví o podivných náhodách, ze kterých se skládal jeho život, a také úžasně baví čtenáře. Vzpomíná na španělský středověk svého dětství, veselé počátky kinematografie, nekonečná madridská studia všemožných oborů, surrealismus, Hollywood, Mexiko a na mnoho dalších věcí. Komentuje svůj známý odpor k náboženství a rád se chlubí hédonismem, který se mu nakonec stal osudným. Jeho jazyk je však vždy střídmý a jasný.

Zvídavý čtenář, který se těší na fundovanou reflexi Buńuelova díla, nakonec také nepřijde zkrátka. Jako doslov ji napsal filmový kritik a esejista Jiří Cieslar.

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte