mobrazek_1363.gif
mobrazek_1363.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1363.jpeg
Fotografie: Cieslarovy statě se čtou také jako deník. Foto: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Velký společenský román, jenž by přesvědčivě postihl iluze i traumata české společnosti v posledním půlstoletí, doposud nikdo nesepsal. Jeho role částečně připadla deníkům, žánru zdánlivě nenáročnému, který se tradičně spojuje hlavně s dospívajícími dívkami. Deníky Jana Hanče, Jiřího Koláře, Jana Zábrany či Ivana Diviše, ale také podobně koncipovaný Český sen Ludvíka Vaculíka nebo Let let Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové patří nepochybně k nejvýmluvnějším svědectvím o české existenci v druhé polovině dvacátého století.

Esejista a filmový kritik Jiří Cieslar, který deníkové literatuře věnoval v posledních deseti letech soustavnou pozornost, shrnul své recenze na toto téma v knize Hlas deníku vydané letos nakladatelstvím Torst. I když se v každé stati zabývá konkrétním autorem, prostupuje celý svazek snaha postihnout žánr obecně a vytýčit aspoň v hrubých rysech jeho typologii i měřítka hodnot. Opakovaně přitom zaznívají lamenta nad profanací, k níž v posledních letech dochází, když se z deníků stal „málem módní žánr“, který pěstuje kdekdo, aniž by toho byl hoden.

Setkání s Goethem

Deníky se psaly odedávna. Na rozmezí beletrie, historiografie a čistě privátního písemnictví si je vedli už antičtí myslitelé, leckdy se jim přiblížili i středověcí kronikáři, mystici či dobrodruzi a obzvláštní váhu získaly v novověku. Renesanční kavalíři ve svých denících zachytili…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte