mobrazek_1327.gif
mobrazek_1327.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1327.jpeg
Fotografie: Hlavně nenechat kufr na zemi. A jak vůbec dopadne pohovor? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Letiště v Cincinnati. Lidé se protahují po dlouhém letu. Někteří zívají, jiní se nedočkavě hrnou ven z letadla. Málokdo ale ví, co ho čeká. Všichni musejí absolvovat pohovor s imigračními úředníky, bez ohledu na to, jestli mají před sebou další let. Spojené státy zkrátka přitvrdily režim. Zdá se ale, že za mořem spíš než na vypracovaný systém evidence vsadili na to, jak člověka od cesty úplně odradit. Problém je v tom, že to asi nejmíň vadí těm, proti nimž by měla být opatření namířena.

Nebýt středem pozornosti

„To snad ne,“ vykulí oči tak pětadvacetiletý Němec, když se v doprovodu své přítelkyně přišourá do letištní haly s prosklenými budkami imigračních úředníků. Ty člověk jen tuší někde daleko vpředu. Výhled mu totiž zakrývá fronta lidí, která se pohybuje velmi pozvolna. Únava z letu je ta tam. Němec vytahuje letenky a kontroluje čas dalšího letu. Mají necelé dvě hodiny času. V tu chvíli k němu přistoupí podsaditý černoch v uniformě a žoviálně mu přikazuje, aby se zařadil. Jednou rukou se přitom opírá o pistoli, kterou má za pasem. Mladík se provinile pousměje, schovává letenku a poslušně se začlení do davu čekajících.

Obrovitý policista jej za to pochválí a v jeho hlasu je patrná ironie. Němec v tu ránu zapomíná na to, že si chtěl stěžovat. Není radno být středem pozornosti. Člověk rychle pochopí, že je lepší mlčet a držet krok. Všichni jsou unavení, sní o…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte