Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Připomeňme si

Touto dobou tam měly proudit davy chtivé osvěžení v parném létě. Ale není tam ani noha. Jen k nebi se tyčí pomník umění, jak správně hospodařit. Právě pro toto poselství si nápad na proměnu horské vísky bez vodovodu ve středoevropský vodní ráj vyplatí připomínat.

Přišel s tím před šesti lety tehdejší starosta Bublavy Bohumil Havel. Jeho plán vybudovat nákladem 190 milionů korun v krušnohorské vesničce gigantické vodní centrum nadchl vlivné politiky a hlavně předsedu rozpočtového výběru Vlastimila Tlustého (ODS) natolik, že mu přiklepli ze státního rozpočtu dotaci 17 milionů korun. Teprve během stavby „víceúčelového sportovního zařízení s bazény, tobogany a vířivkami“ se přišlo na to, že ve vsi bez kanalizace, vodovodu a s letními polovyschlými studnami není dost vody – a k nejbližšímu silnému zdroji je to šest kilometrů. Přesto stavba jela dál. V roce 2000 dostala obec ze státního rozpočtu, aniž by o to sama žádala, 20 milionů a o rok později jí sněmovna na základě jediné žádosti přiklepla dalších dvacet. „Když si půjdu do banky půjčit peníze, chtějí po mně tolik potvrzení. Naše obec dostala 20 milionů na základě pár řádek na stránce formátu A4,“ podivuje se dotační snadnosti současný bublavský místostarosta Roman Danko, který nyní musí spoušť po plánech svého souseda Havla řešit. Před dvěma lety totiž stát už dotaci vzhledem k sílícímu mediálnímu výsměchu nedodal a s vodním rájem byl konec. Darovaných 57 milionů skončilo v betonových…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte