mobrazek_98.gif
mobrazek_98.gif • Autor: Respekt

vobrazek_98.jpeg
Fotografie: Vykroutí se z toho? Foto: ČTK • Autor: Respekt

Vypadá to, že bezstarostná jízda ministra zemědělství Jaroslava Palase (ČSSD) skončila. Zatímco ještě na Silvestra se mohl radovat, jak mu jeho šachy se sedmisetmilionovou zakázkou na stavbu Agrární platební agentury prošly u vlády i opozice, hned na Nový rok nastala nečekaná zrada. Do věci se vložili detektivové z protikorupční policejní služby s tím, že tenhle bez soutěže upečený obchod smrdí úplatkářstvím a je třeba se mu pořádně kouknout na zoubek.

Rozděl a panuj

Varování, že na Palasově ministerstvu něco zásadně neklape, dorazilo do Česka před třemi měsíci ústy evropského komisaře pro zemědělství Franze Fischlera. Ačkoli jeho tehdejší diplomatická nóta neobsahovala víc než jen technicky znějící připomínku, že pokud Česko „nezrychlí“ práce na takzvané Agrární platební agentuře, nebudou zdejší zemědělci po vstupu do Unie dostávat peníze z bruselských fondů, v zainteresovaných kruzích to vzbudilo údiv. A nejen kvůli hrozbě ztráty čtrnácti dotačních miliard. Jak je možné, že jsme najednou pozadu v budování instituce, za jejíž přípravu nás Unie ještě krátce před Palasovým nástupem do funkce naopak chválila? Díky Fischlerově signálu tak vypluly na povrch podrobnosti o mnohasetmilionové zakázce, která nese všechny známky úplatkářství.

Stručně řečeno: ministr Palas předloni v létě nastoupil do křesla za situace, kdy bylo Česko v rychlosti příprav agentury mezi…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte