Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Ústava prošla - zatím

Věřte nebo ne, evropská ústava prošla. Bezprostředně se tím zabránilo vnitřnímu dělení Unie, různým dvou- či vícerychlostním Evropám, což by byl pravděpodobný vývoj, kdyby se loňské fiasko opakovalo. Z psychologického hlediska je to velmi dobrá zpráva: pětadvacet vlád dokázalo, že se umí dohodnout, pokud skutečně chtějí. Čas na velká slova ale ještě nenadešel, euroústava stojí svým způsobem na začátku. V následujících dvou letech ji ale čeká cesta národními parlamenty a leckde bude předmětem referenda. A jen v případě, že ji nikdo nehodí do koše, začne platit.

Fotografie: K úspěchu nejvíc přispěli ti, kdo si přáli fiasko - euroskeptici. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: K úspěchu nejvíc přispěli ti, kdo si přáli fiasko - euroskeptici. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Věřte nebo ne, evropská ústava prošla. Bezprostředně se tím zabránilo vnitřnímu dělení Unie, různým dvou- či vícerychlostním Evropám, což by byl pravděpodobný vývoj, kdyby se loňské fiasko opakovalo. Z psychologického hlediska je to velmi dobrá zpráva: pětadvacet vlád dokázalo, že se umí dohodnout, pokud skutečně chtějí. Čas na velká slova ale ještě nenadešel, euroústava stojí svým způsobem na začátku. V následujících dvou letech ji ale čeká cesta národními parlamenty a leckde bude předmětem referenda. A jen v případě, že ji nikdo nehodí do koše, začne platit.

Alespoň tak

První pokus o euroústavu ztroskotal v prosinci kvůli neshodě, jak hlasovat v Radě ministrů – ta schvaluje evropskou legislativu. Stejný bod byl alfou i omegou také druhého pokusu. Menší země protestovaly proti tomu, aby jediné tři nejlidnatější státy mohly cokoli zablokovat, což dosavadní návrh ústavy umožňoval. Irsko coby nynější předseda Unie přišlo s návrhem, že vetovat zákon budou moci nejméně čtyři země, v nichž žije přes 35 % obyvatel klubu. Lépe se to ukazuje na příkladu: namísto německo-francouzsko-britské koalice bude muset říct NE třeba Francie, Německo, Belgie a Španělsko. Větší země, jejichž vliv ústavou vzroste, tím alespoň trochu ustoupily menším.

Je to přiměřený výsledek? Přijde na to. Představme si situaci, kdy se 21 zemí shodne na liberalizaci pracovního práva, což by Evropa…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v26.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.