„Fotografie zveřejňujeme jako dokument doby, i když jsme si vědomi, že se mohou dotknout cítění některých čtenářů.“ Takto zdůvodnila redakce deníku Právo, proč ve čtvrtek dopřála publiku na titulní straně fotoseriál z vraždy amerického civilisty v Iráku. V seriózním mediálním prostředí zůstala jediná. Video, na němž čtyři černě maskovaní muži přihlížejí, jak pátý – snad emisar al-Káidy pro Irák abú Músá Zarkáví osobně – podřezává krk 26letému Nicholasi Bergovi, odmítla vysílat i televize al-Džazíra. I otrlí internetoví novináři tentokrát většinou vynechali odkaz na stránku, kam al-Káida záznam umístila.

Odpor k snímkům vraždy není třeba dlouze vysvětlovat. Jejich „informační hodnota“ je mizivá. Veřejný zájem na tom, aby se všichni mohli dívat na mučivé zabíjení pana Berga a poslouchat jeho křik, je nulový. Zveřejnění prospívá možná deviantům, především však teroristům a vůbec všem, kdo chtějí rozsévat děs. Přirozená lidská reakce říká: Nezveřejnit. Že je intuice šéfů Práva nad stejnými záběry právě opačná, to je možná také přirozené, ale frázi o „dokumentu doby“ by si při příští vraždě mohli odpustit.

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte