mobrazek_808.gif
mobrazek_808.gif • Autor: Respekt

vobrazek_808.jpeg
Fotografie: Farmář Lebánek (vlevo) s konkurzním správcem: Jdeme do toho! Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

„Ras z farmy hrůzy“, takovou nálepku si během minulého týdne vysloužil od médií zemědělec Zdeněk Koudela. Jeho farma na československém pomezí v Bílých Karpatech se dostala do konkurzu a dosazený správce našel uvnitř hospodářství několik kusů mrtvého dobytka. Drásající obrázky uhynulých a hladových zvířat pak získala bulvární média – a senzace s „rasem“ byla na světě. Jenže při bližším pohledu vyplouvají na povrch podivné okolnosti.

Zaplať, co dlužíš

Mít velké hospodářství, to bylo pro Zdeňka Koudelu snem už od dětství. A když se mu po revoluci naskytla příležitost získat zpět v restituci část bývalého JZD, nezaváhal. V zapadlé vesnici Žitková u hranic republiky se domluvil s několika dalšími restituenty a převzal na sebe jejich podíly. S tím, že až bude statek jeho a bude mít peníze, tak jim za postoupené podíly zaplatí. „V prázdné hale zůstalo jen několik strojů, které jsme dali rovnou do šrotu. Takže jsme nejprve museli koupit nějaký dobrý traktor, abychom se v zimě ke statku vůbec dostali,“ vzpomíná Zdeněk Koudela na začátky podnikání. Hospodářství se začalo pomalu rozjíždět a společně se synem začali obdělávat na 500 hektarů horských luk. Farma se nakonec rozrostla a se šedesáti kusy dobytka a stovkou ovcí začal pan Koudela čerpat dotace od ministerstva zemědělství. Od roku 2000 získal na ekologické hospodaření a udržování luk více…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte